Co jakiś czas okna należy poddać regulacji, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości, a to znacznie przekłada się na nasze oszczędności. Nie każda regulacja wymaga jednak obecności specjalisty – zazwyczaj można wykonać ją samemu. Dowiedz się zatem jak samodzielnie wyregulować okna w swoim domu.

Po co w ogóle regulować okna?

Istnieje kilka przyczyn, dla których zaleca się przeprowadzanie cyklicznej regulacji okien. Jedną z nich są zmieniające się pory roku https://oknoplast.com.pl/blog/7-wskazowek-jak-przygotowac-dom-do-zimy/. W związku z różnicą temperatur stosuje się różny stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej – w lecie można zmniejszyć docisk dzięki czemu okno będąc nawet zamkniętym, przepuszcza niewielką ilość powietrza co ułatwia samoczynną wentylację pomieszczenia. Zimą z kolei należy wziąć pod uwagę o wiele niższe temperatury. Potrzebna będzie więc bardziej szczelna konstrukcja, a zatem okucia należy wyregulować tak, by nie przepuszczały zimnego powietrza do środka pomieszczenia kosztem ciepłego, co zawsze obciąża naszą kieszeń.

Kolejnym powodem, dla którego regulujemy okna, jest konieczność korekcji ustawienia skrzydła. Może się zdarzyć, że w trakcie użytkowania skrzydło delikatnie opadło, przez co nie może się domknąć lub generuje trudności podczas otwierania. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie regulacji skrzydła, by – w zależności od potrzeby – podnieść je lub opuścić. – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.